لطفا چند لحظه صبر نمائید

نحوه ارتباط با سوئیچ سیسکو + آموزش کاملا تصویری

 

شبکه‌ها به عنوان رگ های ارتباطی مهم و حیاتی در دنیای امروز از اهمیت بسیاری برخوردار هستند. ارتباط و اتصال به عنوان ستون اصلی هر شبکه، امکان انتقال داده‌ها، اطلاعات، و منابع بین دستگاه‌ها و کاربران را فراهم می‌کند. سوئیچ‌های سیسکو یکی از پرکاربردترین و قدرتمندترین اجزای شبکه‌ها هستند که در کنار روترها و دستگاه‌های دیگر به کار می‌روند. در این محتوال تصمیم داریم به نحوه ارتباط با سوئیچ سیسکو بپردازیم و روش های ایجاد اتصال را توضیح بدهیم در نتیجه پیشنهاد می کنیم تا پایان مقاله آموزش اتصال به سوئیچ سیسکو cisco با ما در نایب نت همراه باشید.

اتصال سوئیچ سیسکو از طریق پروتکل ssh

در گام اول تصمیم داریم به آموزش نحوه اتصال سوئیچ سیسکو از طریق پروتکل ssh بپردازیم. این نکته را در نظر داشته باشید پروتکل رمز نگار SSH از امنیت بالایی برخوردار است به همین دلیل بسیاری از افراد برای ارتباط با سوئیچ سیسکو از این پروتکل استفاده می کنند. در این روش مزیت هایی وجود دارد که شما با اتصال از طریق روش های دیگر مانند تلنت به آن دست پیدا نخواهید کرد. مراحلی وجود دارد که شمار برای اتصال سوئیچ سیسکو از طریق پروتکل SSH باید ابتدا آن ها را انجام دهید. برای مثال گام اول تنظیم IP  مدیریتی است. گام دوم تنظیم نام میزبان و نام دامنه می باشد، شایان ذکر است برای ارتباط با سوئیچ سیسکو از طریق پروتکل SSH باید 6 مرحله را طی کنید که در ادامه با این 6 مرحله به صورت کامل آشنا خواهید شد.

آموزش اتصال به سوئیچ سیسکو cisco

تنظیم IP مدیریتی

اولین کاری باید برای ارتباط با سوئیچ سیسکو از طریق پروتکل SSH انجام دهید تنظیم IP  مدیریتی است. در ابتدا باید مطمئن شوید سوئیچ را بر اساس تنظیمات اولیه پیکربندی کرده اید. اگر از قبل گت وی پیش فرض، آدرس آی پی مدیریتی و غیره را اختصاص داده اید می توانید مراحل بعد را انجام دهید. همانطور در قسمت زیر مشاهده میکنید آدرس آی پی مدیریتی به مقدار 192.168.101.2 در 101 VLAN اختصاص داده شده است.

 # ip default-gateway 192.168.101.1

# interface vlan 101

(config-if)# ip address 192.168.101.2 255.255.255.0


 


بیشتر بخوانید: ذخیره تنظیمات سوئیچ سیسکوتنظیم نام میزبان و نام دامنه

در این مرحله از کار باید مطمئن شوید سوئیچ دارای نام میزبان و نام دامنه است. برای این که بتوانید از این مسئله اطلاع پیدا کنید باید دستور زیر را وارد کنید.

 

 # config t(config)# hostname myswitch(config)# ip domain-name nayebnet.ir

ساخت کلید RSA

یکی از مواردی که باید به آن توجه کنید ساخت کلید RSA  می باشد. این نکته را در نظر داشته باشید از کلید RSA در فرایند رمزنگاری اطلاعات توسط SSH استفاده می شود. اگر نمی دانید چگونه باید برای ساخت کلید RSA اقدام کنید بهتر است ذکر کنیم ما به سادگی می توانید از طریق فرمان زیر  این کار را انجام دهید.

myswitch(config)# crypto key generate rsa

 The name for the keys will be: myswitch.nayebnet.ir

 Choose the size of the key modulus in the range of 360 to 2048 for your

General Purpose Keys. Choosing a key modulus greater than 512 may take

a few minutes.

How many bits in the modulus [512]: 1024

 % Generating 1024 bit RSA keys, keys will be non-exportable...[OK]

تنظیم پیکربندی Line VTY

در این بخش از آموزش اتصال به سوئیچ سیسکو باید تنظیم پارامتر های مربوط به vty  را انجام دهید. برای این کار می توانید از مراحلی که در ادامه توضیح داده شده استفاده کنید. این نکته را در نظر داشته باشید پسورد باید به مقدار 7 تنظیم گردد.

# line vty 0 4

(config-line)# transport input ssh

(config-line)# login local

(config-line)# password 7

(config-line)# exit


در بسیاری از مواقع شاید مشاهده شده که فرد خط کنسول را تنظیم نکرده است، اگر تصمیم دارید خط کنسول را تنظیم کنید می توانید از دستور زیر استفاده کنید.

 myswitch# config t

Enter configuration commands, one per line.  End with CNTL/Z.

myswitch(config)# username hamidreza password mypassword


بیشتر بخوانید: آموزش کامل کانفیگ سوئیچ سیسکوساخت نام کاربری و گذرواژه

یکی موارد مهم جهت ارتباط با سوئیچ سیسکو، ساخت نام کاربری و گذرواژه است. اگر این کار را انجام نداده اید و تصمیم دارید برای ساخت نام کاربری و گذرواژه اقدام کنید بهتر است این کار را از طریق دستورات زیر انجام دهید.

 myswitch# config t

Enter configuration commands, one per line.  End with CNTL/Z.

myswitch(config)# username hamidreza password mypassword

 

در ادامه باید به این نکته اشاره کنیم برای فعال کردن پیکربندی گذرواژه میتوانید از دستور زیر استفاده کنید.

myswitch# enable secret myenablepassword

 

حال زمان آن فرا رسیده است تا از فعال بودن password-encryption  اطمینان حاصل فرمایید. لازم به ذکر است بدانید ویژگی فوق زمانی که فرمان sh run را اجرا می‌کنید گذرواژه را رمزنگاری می‌نماید. در انتها باید ذکر کنیم که در این حلت گذرواژه به صورت یک متن غیر قابل تشخیص نشان داده می شود.

دسترسی SSH را بررسی کنید

این مرحله آخرین مرحله از نحوه ارتباط با سوئیچ سیسکو باید به بررسی دسترسی ssh بپردازید. در گام اول باید برای اجرا فرمان sh ip ssh اقدام کنید. شاید برای شما سوال پیش بیاید که چرا باید این فرمان را اجرا کنید؟ در پاسخ به این سوال بهتر است ذکر کنیم اجرا این فرمان می تواند شما را از فعال بودن ssh بر روی دستگاه سیسکو مطلع کند.

myswitch# sh ip ssh

SSH Enabled - version 1.99

Authentication timeout: 120 secs; Authentication retries: 3
 


بیشتر بخوانید: سوئیچ شبکه چیست؟

حال که دستورات قسمت بالا را اجرا کردید باید مطمئن شوید که دسترسی به سوئیچ از طریق پرتوکل ssh باشد. برای اطمینان از این مسئله به دستورات زیر توجه کنید. همانطور که مشاهده می کنید در قسمت زیر  192.168.101.2
آدرس IP مدیریتی تعیین شده برای سوییچ است.

remote-machine# ssh 192.168.101.2

login as: ramesh

Using keyboard-interactive authentication.

Password:

myswitch>en

Password:

myswitch#

 ارتباط با سوئیچ سیسکو

آموزش اتصال به سوئیچ سیسکو از طریق telnet

یکی از پروتکل هایی که در اکثر موارد افراد علاقه مند هستند از آن استفاده کنند تلنت است. این نکته را در نظر داشته باشید این سرویس از نظر امنیتی بسیار ضعیف است و برای انتقال اطلاعات از هیچ گونه مکانیزم رمزگذاری استفاده نمی کند. اما در مجموع ما تصمیم گرفتیم در این بخش از مقاله آموزش اتصال به سوئیچ سیسکو cisco، تصمیم داریم به آموزش اتصال به سوئیچ سیسکو از طریق telnet بپردازیم. در گام اول باید مطمئن شوید که سرویس تلنت فعال است، البته باید به این نکته اشاره کنیم که فعال کردن سرویس تلنت کار بسیار ساده ای است.  برای اتصال به سوئیچ سیسکو از طریق telnet در گام اول باید ip آدرس را برای سوئیچ تعریف کنید. البته باید به این نکته اشاره کنیم که سوئیچ در حالت عادی نیازی به ip  ندارد. در ادامه بهتر است ذکر کنیم برای اختصاص دادن آدرس ip  باید دستورات زیر را اجرا کنید.

Switch1(config)#interface vlan 1

Switch1(config-if)#ip address 10.0.0.100 255.0.0.0

Switch1(config-if)#no shutdown

Switch1(config-if)#exit

 

در ادامه برای این که توانید نام سوئیچ را ویرایش کنید باید از دستور زیر استفاده نمایید.

 Switch(config)#hostname Switch1

حال که آدرس IP را اختصاص داده اید و نام سوئیچ را هم ویرایش کردید می توانید برای اتصال به سوئیچ سیسکو از طریق telnet و فعال کردن سرویس تلنت از دستورات زیر استفاده نمایید.

 Switch1(config)#line vty 0 4

Switch1(config-line)#password 123456

Switch1(config-line)#login

Switch1(config-line)#exit

بعد از این که پیکربندی سوئیچ در شبکه محلی به اتمام رسید در مرحله بعد باید آدرس IP   0.0.0.1 را به کامپیوتر اختصاص دهیم و در ادامه برای باز کردن محیط خط فرمان اقدام کنیم. بعد از انجام این کار باید فرمان telnet 10.0.0.100 را تایپ کنید و کلید اینتر را بفشارید. در انتها سوئیچ برای برقرار کردن اتصال، گذرواژه تلنت را درخواست می کند. بعد از این که گذر واژه تلنت را وارد کردید و احراز هویت را انجام دادید، شاهد اتصال به سوئیچ سیسکو از طریق telnet خواهید بود.

اتصال سوئیچ سیسکو با استفاده از کابل کنسول

یک راه ارتباط با سوئیچ سیسکو اتصال سوئیچ سیسکو با استفاده از کابل کنسول است. این مسئله را در نظر بگیرید این روش قدیمی می باشد به همین دلیل در این قسمت از آموزش اتصال به سوئیچ سیسکو cisco تصمیم داریم این روش را به عنوان ساده تری روش به شما توضیح دهیم. شایان ذکر است بدانید در این روش شما باید کابل کنسول را به کامپیوتر با لپ تاپ متصل کنید. اگر پورت فوق در دستگاه شما وجود نداشت می توانید از یک تبدیل USB استفاده نمایید. در ابتدا باید تنظیمات دستگاه را به حال اولیه بازگردانی کنید و با استفاده از نرم افزار PUTTY برای اتصال سوئیچ سیسکو با استفاده از کابل کنسول اقدام نمایید. زمانی که تمام شرایط برای ارتباط با سوئیچ سیسکو فراهم بود باید نرم افزار را اجرا نمایید و در ادامه کنسول و پورت COM را مشخص کنید. و میزان Baud Rate را بر اساس نیاز خود تنظیم نمایید. این میزان به صورت پیش فرض بر روی 9600 قرار دارد، تغییر این میزان میتواند به شما کمک کند تا ارتباط با سوئیچ سیسکو را با سرعت بیشتری انجام دهید.

در مرحله دوم باید بعد از ایجاد ارتباط با سوئیچ سیسکو عبارت EN به معنی Enable را تایپ نمایید و در ادامه عبارت conf t را هم تایپ کنید.

Switch(config)#line console 0

Swtich(config-ln)#password

Switch(config-ln)#login

در نهایت بهتر است به این گزینه هم اشاره کنیم برای این که افراد محدودی بتوانند ارتباط با سوئیچ سیسکو داشته باشند میتوانید از دستور زیر استفاده کنید.

 Switch(config)#enable password

آموزش اتصال به سوئیچ سیسکو

اتصال سوئیچ سیسکو از طریق پروتکل http

اتصال سوئیچ سیسکو از طریق پروتکل http آخرین روش برای ایجاد ارتباط با سوئیچ سیسکو است که در این بخش از آموزش اتصال به سوئیچ سیسکو cisco تصمیم داریم به بررسی آن بپردازیم. در ابتدا بهتر است به این نکته اشاره کنیم سیسکو شامل یک سرور HTTP در سرور IOS است که به شما کمک می کند ویژگی های مورد نظرتان را بر روی سوئیچ سیسکو فعال کند. برای ایجاد اتصال سوئیچ سیسکو از طریق پروتکل http میتوانید از دستورات زیر استفاده کنید.

Router1#configure terminal

Enter configuration commands, one per line.  End with CNTL/Z.

Router1(config)#access-list 75 permit 172.25.1.1

Router1(config)#access-list 75 deny any

Router1(config)#ip http server

Router1(config)#ip http access-class 75

Router1(config)#end

Router1#

بعد از این که عملیات پیکربندی را انجام دادید میتوانید از طریق یک مرورگر استاندارد مانند موزیلا، کروم و غیره به سوئیچ متصل شوید. توجه داشته باشید بعد از این که با مرورگر به سوئیچ متصل شدید متن محور Lynx  شبیه به متن زیر است.

Router1 Home Page         

Cisco Systems

Accessing Cisco 2621 "Router1"    

Telnet - to the router.    

Show interfaces - display the status of the interfaces.   

   Show diagnostic log - display the diagnostic log.    

   Monitor the router - HTML access to the command line interface at            

          level 0,1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,12,13,14,15     

   Connectivity test - ping the nameserver.     

   Show tech-support - display information commonly needed by tech support.    

   QoS Device Manager - Configure and monitor QoS through the web interface. ______________________________________________________________

   Help resources   

  1. CCO at www.cisco.com - Cisco Connection Online, including the Technical Assistance Center (TAC). 

  2. tac@cisco.com - e-mail the TAC.

  3. 1-800-553-2447 or +1-408-526-7209 ...


بیشتر بخوانید: تفاوت هاب و سوئیچ شبکه چیست؟ 


معرفی نرم افزار اتصال به سوئیچ سیسکو

اگر به دنبال نرم افزار برای ایجاد ارتباط با سوئیچ سیسکو هستید بهتر است بدانید سه نرم افزار وجود دارد که میتواند به شما کمک شایانی کند. در ادامه نام این سه نرم افزار اتصال به سوئیچ سیسکو را به صورت لیست استایل در اختیار شما قرار خواهیم داد تا بدون بروز هرگونه مشکل بتوانید ارتباط با سوئیچ سیسکو را برقرار کنید

1.  نرم‌افزار Telnet

2. نرم افزار xshell

3.HyperTerminal
 

سوالات متداول در مورد نحوه ارتباط با سوئیچ سیسکو 

چگونه می‌توانم با سوئیچ سیسکو ارتباط برقرار کنم؟

 

برای برقراری ارتباط با سوئیچ سیسکو، شما نیاز به کابل کنسول دارید. این کابل را بین پورت کنسول سوئیچ و پورت سریال کامپیوتر خود متصل کنید. سپس از یک برنامه ترمینال مانند PuTTY (برای ویندوز) یا Terminal (برای مک) استفاده کنید تا تنظیمات اتصال را انجام دهید و به سوئیچ متصل شوید.

 

چگونه می‌توانم IP آدرس سوئیچ را تنظیم کنم؟

 

برای تنظیم IP آدرس سوئیچ سیسکو، شما به وضعیت تنظیمات توسط کابل کنسول دسترسی ندارید و باید از طریق رابط گرافیکی کاربری (GUI) یا از طریق تنظیمات CLI از طریق کابل کنسول دستورات مربوطه را وارد کنید. برای تغییر IP آدرس، دستور "ip address" را از حالت پیکربندی رابط ایجاد کنید.

 

چگونه می‌توانم VLAN در سوئیچ سیسکو ایجاد کنم؟

 

برای ایجاد یک VLAN در سوئیچ سیسکو، باید وارد حالت پیکربندی رابط شوید. بعد از ورود به حالت پیکربندی، دستور "vlan vlan_id" را وارد کنید، جایگزین vlan_id با شماره شناسه مطلوب VLAN. سپس با دستور "name vlan_name"، نام مطلوب VLAN را تنظیم کنید.

 

چگونه می‌توانم اتصال به یک VLAN مشخص در سوئیچ سیسکو را مشخص کنم؟

 

برای اتصال به یک VLAN خاص در سوئیچ سیسکو، باید به رابط مورد نظر وارد شوید و دستور "switchport access vlan vlan_id" را وارد کنید. با جایگزینی vlan_id با شناسه VLAN مطلوب، اتصال رابط به VLAN مشخص می‌شود.

 

چگونه می‌توانم برای سوئیچ سیسکو رمز عبور تنظیم کنم؟

 

برای تنظیم رمز عبور برای سوئیچ سیسکو، باید به حالت پیکربندی رابط وارد شوید و دستور "enable secret password" را وارد کنید، جایگزین password با رمز عبور مطلوب. همچنین، برای تنظیم رمز عبور مدیریتی برای ورود به حالت پیکربندی سوئیچ، از دستور "enable password password" استفاده کنید، جایگزین password با رمز عبور مورد نظر.

 

نتیجه گیری

در این محتوا اطلاعات دقیقی در مورد ارتباط با سوئیچ سیسکو در اختیار شما قرار دادیم. از سوی دیگر به آموزش اتصال به سوئیچ سیسکو cisco از 4 روش پرداختیم و نرم افزار اتصال به سوئیچ سیسکو را به شما معرفی کردیم. در نهایت امیدواریم محتویات موجود در این مقاله بتواند در ایجاد ارتباط با سوئیچ سیسکو به شما کمک شایانی کند.