لطفا چند لحظه صبر نمائید

ریست کردن تنظیمات سوئیچ سیسکو

 

 در شبکه‌های کامپیوتری، سوئیچ‌های سیسکو یکی از اجزای اساسی و حیاتی هستند و این روز ها از سوئیچ های سیسکو در بسیاری از مراکز، سازمان ها، اداره ها و غیره استفاده می شود. این نکته را در نظر داشته باشید در برخی از مواقع ممکن است تنظیمات سوئیچ شما دچار مشکل شود که این مسئله می تواند عواقب هایی را برای شما به همراه داشته باشد. لازم به ذکر است بدانید در این محتوا تصمیم داریم نحوه ریست کردن تنظیمات سوئیچ سیسکو را به صورت گام به گام به شما توضیح دهیم از سوی دیگر اهمیت ریست فکتوری سوئیچ سیسکو را هم بررسی خواهیم کرد در نتیجه پیشنهاد می کنیم تا پایان این محتوا با ما در وب سایت نایب نت همراه باشید.

چرا باید برای ریست کردن تنظیمات سوئیچ سیسکو اقدام کنیم؟

یکی از دلایل مهم برای ریست کردن تنظیمات سوئیچ سیسکو، اصلاح تنظیمات نادرست است. در صورتی که تغییراتی در تنظیمات سوئیچ اعمال کرده و به هر دلیلی نتوانید به حالت قبلی بازگردید، ریست کردن تنظیمات به شما امکان می‌دهد تا به تنظیمات پیشفرض کارخانه بازگردید و مشکل را رفع کنید. ممکن است در اثر تغییر تنظیمات نادرست، عملکرد سوئیچ و شبکه به طور کلی تحت تأثیر قرار گرفته و مشکلاتی مانند عدم اتصال، قطعی ارتباط یا کاهش سرعت را تجربه کنید. با ریست کردن تنظیمات، تمامی تغییرات نامناسب حذف می‌شوند و سوئیچ به وضعیت پیشفرض بازمی‌گردد که می‌تواند بهبود و بهبود عملکرد را به همراه داشته باشد.

دلیل دیگری برای ریست فکتوری سوئیچ سیسکو، حل مشکلات عملکردی است. هنگامی که شما با مشکلاتی مانند اتصال ناپایدار، قطعی ارتباط یا کاهش سرعت روبرو می‌شوید، ریست کردن تنظیمات می‌تواند به شما کمک کند تا به سرعت به حالت عادی برگردید و مشکلات را رفع کنید. این عمل بازگشت سوئیچ به حالت پیشفرض کارخانه را فراهم می‌کند و تمامی تنظیمات نادرست و تغییرات ناخواسته را حذف می‌کند. در نتیجه، سوئیچ با تنظیمات استاندارد و مناسبی راه‌اندازی می‌شود و امکان عملکرد بهتر و بدون مشکلات را فراهم می‌کند. ریست کردن تنظیمات سوئیچ سیسکو از جمله ابزارهای کارآمدی است که در حل مشکلات شبکه می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.

ریست کردن تنظیمات سوئیچ سیسکو

آموزش گام به گام ریست فکتوری سوئیچ سیسکو

در این بخش از مقاله تصمیم بر این است تا ریست فکتوری سوئیچ سیسکو را به صورت گام به گام با استفاده از متن و تصویر به شما آموزش دهیم. در نتیجه پیشنهاد می کنیم تمام مراحل را دقیقا مطابق با آموزش پیش بروید.

مرحله اول:

اولین گام برای ریست کردن تنظیمات سوئیچ سیسکو، خاموش کردن سوئیچ شبکه است و در ادامه متصل کردن کابل کنسول به سوئیچ می باشد.  این نکته را در نظر داشته باشید بعد از متصل کردن کابل کنسول به سوئیچ باید دکمه mode   را نگه دارید تا سوئیچ روشن شود. در ادامه باید به این نکته اشاره کنیم که کاربرد  دکمه mode مشابه با دکمه delete در کامپیوتر است. در واقع استفاده از این دکمه موجب می شود تا سیستم عامل سوئیچ بالا نیاید.

مرحله دوم:

در این مرحله از کار شما شاهد توقف بوت سوئیچ خواهید بود در قسمت زیر اطلاعاتی وجود دارد که شما بعد از متوقف شدن بت با آن مواجه می شود. شای برای شما سوال پیش بیاید که این اطلاعات مربوط به چیست؟ در پاسخ به این سوال باید ذکر کنیم این اطلاعات مربوط به نسخه درایور، مک آدرس دستگاه، سیستم عامل دستگاه، فعال بودن ویژگی بازیابی گذرواژه و غیره می باشد.

Using driver version 1 for media type 1

Base ethernet MAC Address: 4c:30:2d:81:ef:80modem file system is available.

The password-recovery mechanism is enabled.

The system has been interrupted prior to initializing the

flash filesystem. The following commands will initialize

the flash filesystem, and finish loading the operating

system software:

flash_init

boot

switch:

مرحله سوم:

در این بخش از ریست کردن تنظیمات سوئیچ سیسکو زمان ان رسیده است تا از طریق خط فرمان flash_init، سیستم فلش فایل را اجرا کنید.

switch: flash_init

Initializing Flash…

mifs[2]: 10 files, 1 directories

mifs[2]: Total bytes : 1806336

mifs[2]: Bytes used : 612352

mifs[2]: Bytes available : 1193984

mifs[2]: mifs fsck took 1 seconds.

mifs[3]: 0 files, 1 directories

mifs[3]: Total bytes : 3870720

mifs[3]: Bytes used : 1024

mifs[3]: Bytes available : 3869696

mifs[3]: mifs fsck took 0 seconds.

mifs[4]: 5 files, 1 directories

mifs[4]: Total bytes : 258048

mifs[4]: Bytes used : 9216

mifs[4]: Bytes available : 248832

mifs[4]: mifs fsck took 0 seconds.

mifs[5]: 5 files, 1 directories

mifs[5]: Total bytes : 258048

mifs[5]: Bytes used : 9216

mifs[5]: Bytes available : 248832

mifs[5]: mifs fsck took 1 seconds.

— MORE —

mifs[6]: 566 files, 19 directories

mifs[6]: Total bytes : 57931776

mifs[6]: Bytes used : 28429312

mifs[6]: Bytes available : 29502464

mifs[6]: mifs fsck took 21 seconds.

…done Initializing Flash.

مرحله چهارم:

در مرحله چهارم باید برای پاک کردن فایل Config.text از پوشه فلش اقدام کنید.

switch: del flash:config.text Are you sure you want to delete “flash:config.text” (y/n)?y File “flash:config.text” deleted

مرحله پنجم:

در این مرحله از آموزش گام به گام ریست فکتوری سوئیچ سیسکو باید فایل Vlan.dat را از داخل پوشه فلش حذف نمایید.

switch: del flash:vlan.dat

Are you sure you want to delete “vlan.dat” (y/n)?y

File “flash:vlan.dat” deleted

مرحله ششم:

این مرحله آخرین مرحله ریست کردن تنظیمات سوئیچ سیسکو است. توجه داشته باشید برای این که روند ریست کردن کامل شود شما باید دستگاه را مجددا راه اندازی کنید.

switch: boot

Loading “flash:c2960s-universalk9-mz.122-58.SE2.bin”…

— System Configuration Dialog —

Enable secret warning

———————————-

In order to access the device manager, an enable secret is required

If you enter the initial configuration dialog, you will be prompted for the enable secret

If you choose not to enter the intial configuration dialog, or if you exit setup without setting the enable secret,

please set an enable secret using the following CLI in configuration mode-

enable secret 0

———————————-

Would you like to enter the initial configuration dialog? [yes/no]:

% Please answer ‘yes’ or ‘no’.

سوالات متداول
در این بخش از محتوا تصمیم داریم 5 نمونه از متداول ترین سوالاتی که توسط کاربران مطح می شود را مطرح کنیم و به هر کدام به صورت مجزا پاسخ هیم.
آیا ریست کردن تنظیمات سوئیچ سیسکو تمامی داده‌ها را پاک می‌کند؟
بله، ریست کردن تنظیمات سوئیچ سیسکو تمامی تنظیمات و داده‌ها را به حالت پیشفرض بازمی‌گرداند. لذا، قبل از انجام ریست، حتماً از پشتیبان‌گیری از تنظیمات و داده‌های مهم خود اطمینان حاصل کنید.

آیا ریست کردن تنظیمات سوئیچ سیسکو تاثیری بر روی نرم‌افزار سوئیچ دارد؟
بله، ریست کردن تنظیمات سوئیچ سیسکو تنها بر تنظیمات سوئیچ تأثیر می‌گذارد و تمامی نرم‌افزارها و سیستم‌عامل‌های مرتبط با سوئیچ حفظ می‌شوند.

آیا ریست کردن تنظیمات سوئیچ سیسکو به معنای بازنشانی تنظیمات پسورد می‌باشد؟
بله، با ریست کردن تنظیمات سوئیچ سیسکو، تنظیمات پسورد به حالت پیشفرض بازگردانده می‌شود و پسورد مدیریت سوئیچ به تنظیمات کارخانه برمی‌گردد.

آیا ریست کردن تنظیمات سوئیچ سیسکو به صورت فیزیکی صورت می‌گیرد؟
بله، ریست کردن تنظیمات سوئیچ سیسکو معمولاً به صورت فیزیکی صورت می‌گیرد، اما نیز می‌توان از طریق نرم‌افزارهای مدیریت شبکه یا دستورات مرتبط در خط فرمان (CLI) نیز آن را انجام داد.

آیا پس از ریست کردن تنظیمات سوئیچ سیسکو، نیاز به تنظیم مجدد IP و VLAN ها وجود دارد؟
بله، پس از ریست کردن تنظیمات سوئیچ سیسکو، تمامی تنظیمات شبکه از جمله IP و VLAN ها به حالت پیشفرض بازگردانده می‌شوند. لذا، شما نیاز به تنظیم مجدد این پارامترها را خواهید داشت.

راهنمای خرید سوئیچ سیسکو

اگر تصمیم دارید برای خرید سوئیچ سیسکو اقدام کنید بهتر است بدانید ما در گره نایب نت با داشتن حق واردات و بستر اختصاصی فروش می توانید سوئیچ مورد نظر شما را زیر قیمت بازار و بدون دخالت دلالان در اختیار شما قرار دهیم. مطمئنا در این صورت شما میتوانید یک انتخاب درست و یک خرید هوشمندانه را تجربه کنید.

نتیجه گیری

تا قبل از مطالعه این محتوا اطلاعات دقیقی در مورد ریست کردن تنظیمات سوئیچ سیسکو در اختیار نداشته اید اما حال میدانید که این کار در 6 مرحله انجام می شود و تما مراحل ریست فکتوری سوئیچ سیسکو را هم یاد گرفته اید در نهایت امیدواریم محتویات موجود در این مقاله بتواند به شما کمک کن تا به ساده ترین شکل ممکن تنظیمات سوئیچ سیسکو مورد نظر خود را ریست کنید.