لطفا چند لحظه صبر نمائید

سیستم عامل NX-OS چیست؟

مطمئنا نا شرکت سیسکو را شنیده اید و می دانید این شرکت یکی از بزرگترین شرکت ها در صنعت شبکه می باشد که تا به امروز توانسته محصولات منحصر به فردی را تولید و به بازار عرضه کند. یکی از مواردی که باعث معروف شدن شرکت سیسکو در جهان شد تولید انواع سوئیچ سیسکو است. این شرکت سوئیچ های شبکه متنوعی را تولید میکند تا بتواند نیاز اکثر افراد، شرکت، سازمان ها و کسب و کار های بزرگ و کوچک را برطرف کند. لازم به ذکر است بدانید شرکت سیسکو دو سیستم عامل را به بازار ارائه کرده است  اولین سیستم عامل سیسکو IOS می باشد و سیستم عامل دیگر سیستم عامل NX-OS می باشد. اگر نمیدانید سیستم عامل سیسکو IOS چیست بهتر است بر روی لینک کلیک کنید  مقاله مربوط را مطالعه نمایید اما اگر نمیدانید سیستم عامل NX-OS چیست بهتر است تا پایان این مقاله با ما در وب سایت نایب نت همراه باشید.

 سیستم عامل سیسکو

سیستم عامل NX-OS چیست؟

NX-OS، که مخفف Nexus Operating System است، یک سیستم عامل مبتنی بر لینوکس است که توسط شرکت سیسکو برای سری سوئیچ‌ها و روترهای Nexus توسعه یافته است. این سیستم عامل با هدف برآورده کردن نیازهای خاص مراکز داده طراحی شده است. این شامل بهینه‌سازی‌هایی است که برای مدیریت ترافیک شبکه در مقیاس بزرگ، پشتیبانی از فناوری‌های مجازی‌سازی و پیکربندی مدیریتی پیشرفته مورد نیاز است. در عین حال، NX-OS دارای ویژگی‌هایی است که آن را برای محیط‌های مرکز داده بسیار مناسب می‌کند. برخی از این ویژگی‌ها شامل پشتیبانی از سیستم‌های فایل چندگانه، قابلیت برگشت به حالات قبلی (rollback) و تجزیه و تحلیل حالات خطا هستند. این ویژگی‌ها مدیریت و عیب‌یابی در مراکز داده را بسیار ساده‌تر می‌کنند.
 

مزایا استفاده از سیستم عامل NX-OS چیست؟

در این بخش از مقاله سیستم عامل NX-OS چیست؟ تصمیم داریم شما را با مزایا استفاده از سیستم عامل NX-OS آشنا کنیم. توجه داشته باشید استفاده از این سیستم عامل مزایایی همچون سیستم عامل یکپارچه مرکز داده، انعطاف پذیری و مقیاس پذیری، مبتنی، بر مولفه یا پیمانه ای بودن، قابلیت استفاده از مجازی سازی، امنیت جامع، قابلیت دسترسی، قابلیت اطمینان و ویژگیهای مدیریتی مسیریابی مبتنی بر IPv4 و IPv6 برای شما به همراه خواهد داشت. در ادامه هر یک از این ویژگی ها را به صورت مجزا مورد بررسی قرار خواهیم داد تا شما آگاهی بیشتری نسبت به این سیستم عامل به دست بیاورید.


سیستم عامل یکپارچه مرکز داده:
 

NX-OS به عنوان یک سیستم عامل یکپارچه شناخته می‌شود چرا که باعث بهبود کارایی، مدیریت ساده‌تر، و استفاده بهینه از منابع در مرکز داده می‌شود. این یکپارچگی در استقرار، نگهداری و توسعه زیرساخت شبکه مرکز داده کمک می‌کند.

انعطاف پذیری و مقیاس پذیری:

NX-OS طراحی شده است تا با افزایش حجم داده‌ها و ترافیک شبکه، بتواند به صورت انعطاف پذیر و مقیاس پذیر عمل کند. این به معنای این است که شما می‌توانید تعداد دستگاه‌ها یا سرویس‌هایی را که در شبکه خود دارید، بدون تاثیر منفی بر کارایی یا پایداری شبکه، افزایش دهید.

مبتنی بر مولفه یا پیمانه‌ای:

در NX-OS، می‌توانید از قابلیت‌های مبتنی بر مولفه و پیمانه‌ای استفاده کنید. این به معنای این است که می‌توانید قسمت‌های مختلف سیستم عامل را بر اساس نیاز خود پیکربندی کنید، این باعث افزایش انعطاف پذیری و کارایی می‌شود.

قابلیت استفاده از مجازی‌سازی:

NX-OS از فناوری‌های مجازی‌سازی پشتیبانی می‌کند. این به معنای این است که می‌توانید منابع فیزیکی را به صورت مجازی تقسیم و بهینه کنید، که باعث افزایش کارایی و کاهش هزینه‌ها می‌شود.

امنیت جامع، قابلیت دسترسی، قابلیت اطمینان و ویژگی‌های مدیریتی:

NX-OS مجموعه‌ای از ویژگی‌های امنیتی را شامل می‌شود، از جمله مدیریت دسترسی، اعتبارسنجی کاربر، و محافظت در برابر حملات. همچنین، قابلیت اطمینان بالا و ویژگی‌های مدیریتی پیشرفته مانند تجزیه و تحلیل حالت خطا، این سیستم عامل را برای محیط‌های کاری حیاتی مناسب می‌کند.

مسیریابی مبتنی بر IPv4 و IPv:

NX-OS از مسیریابی مبتنی بر IPv4 و IPv6 پشتیبانی می‌کند، بنابراین، شما می‌توانید از آخرین استانداردهای IP برای ارتباطات شبکه‌ای خود استفاده کنید. این امکانات مسیریابی می‌توانند در کارایی شبکه و پیکربندی امنیتی نقش بزرگی ایفا کنند.

ویژگیهای کلیدی سیستم عامل NX-OS چیست؟

اگر به دنبال این هستید تا بدانید ویژگیهای کلیدی سیستم عامل NX-OS چیست بهتر است بدانید مواردی همچون عملکرد مداوم سیستم، امنیت، خدمات پایه، بسته خدمات سازمانی و  غیره جزو ویژگی های کلیدی سیستم عامل NX-OS است. شایان ذکر است بدانید این ویژگی های شرایطی را برای شما فراهم می کنند که تمام نیاز های شما برطرف شود. 


بیشتر بخوانید:  نحوه ارتباط با سوئیچ سیسکو + آموزش کاملا تصویری


چه سیستم عامل هایی با NX-OS پشتیبانی می شوند؟

این سوال جزو متداول ترین سوالاتی است که توسط بسیاری از افراد مطرح می ًشود و ما تصمیم داریم در این بخش از محتوا سیستم عامل NX-OS چیست؟ این مبحث را مورد بررسی قرار دهیم. توجه داشته باشید این سیستم عامل از پلتفرم های مختلفی پشتیبانی می کنند. اگر بخواهیم اطلاعات بیشتری نسبت به این مسئله در اختیار شما قرار دهیم بهتر است ذکر کنیم پلتفرم هایی همچون Nexus 7000، Nexus 500، Nexus 2000، Nexus 1000V و Cisco MDS 9000 توسط این سیستم عامل پشتیبانی می شوند.مقایسه سیستم عامل NX-OS با Cisco IOS:

یکی از مهمترین بخش های محتوا سیستم عامل NX-OS چیست؟ به مقایسه این سیستم عامل با سیستم عامل Cisco IOS مربوط می شود. در ابتدا بهتر است به این نکته اشاره کنیم افرادی با خط CLI سیسکو IOS آشنایی دارند بهتر است بدانند که برای کار کردن با خط فرمان CLI سیستم عامل NX-OS به هیچ وجه با مشکل مواجه نخواهند شد زیرا CLI سیسکو IOS با سیستم عامل NX-OS مشابه است. در مجموع باید به این نکته اشاره کنیم که تفاوت هایی بین آنها وجود دارد که باید قبل از کار با سیستم عامل NX-OS با آنها آشنا شوید.

ابتدا امر بهتر است ذکر کنیم  زمانی که برای بار اول وارد سیستم عامل NX-OS می شوید به صورت مستقیم وارد حالت EXEC خواهید شد. از سوی دیگر این سیستم عامل از یک ویژگی مبتنی بر مدل لایسنس استفاده می کند که این مسئله بسیار مهم است. البته بهتر است بدانید مهلت دوره های لایسنس برای تست 120 روز می باشد ولی باید از این مسئله هم مطلع باشید که بعد از تاریخ انقضا، خصوصیات به صورت اتوماتیک حذف می شوند. در انتها بهتر است ذکر کنیم ویژگی مواردی دیگری هم وجود دارد و این تنها بخشی از تفاوت های سیستم عامل NX-OS و سیستم عامل IOS است.

سیستم عامل NX-OS چیست؟

نتیجه گیری

در این محتوا اطلاعات دقیقی در مورد سیستم عامل NX-OS در اختیار شما قرار دادیم و مطمئنا در حال حاضر می دانید که سیستم عامل NX-OS چیست و استفاده از آن میتواند چه مزایایی را برای شما به همراه داشته باشد. از سوی دیگر با ویژگی های کلیدی این سیستم عامل آشنا شدید. این نکته را هم در نظر داشته باشید در این محتوا به مقایسه سیستم عامل NX-OS با Cisco IOS پرداختیم که میتواند دید شما را نسبت به این دو سیستم عامل بازتر کند. در نهایت امیدواریم محتویات موجود در مقاله سیستم عامل NX-OS چیست؟ توانسته باشد به تمام سوالات شما پاسخ دهد.