لطفا چند لحظه صبر نمائید

سیسکو IOS چیست؟

 

سیستم عامل iOS سیسکو، یکی از پرکاربردترین سیستم عامل‌ها در صنعت فناوری اطلاعات است. شرکت سیسکو، یکی از پیشروان در زمینه شبکه‌های کامپیوتری و تجهیزات شبکه به شمار می رود و سیستم عامل iOS سیسکو نیز به منظور پشتیبانی از تجهیزات شبکه و راه‌اندازی و مدیریت آنها طراحی شده است. با توجه به رشد روزافزون صنعت فناوری اطلاعات و وجود شبکه‌های پیچیده، سیستم عامل iOS سیسکو اهمیت ویژه‌ای پیدا کرده است. این سیستم عامل قابلیت‌هایی همچون مدیریت و پیکربندی شبکه‌ها، امنیت شبکه، ارتباطات بین تجهیزات و سرویس‌دهی به کاربران در اختیار کاربران قرار می‌دهد. اگر همچنان نمیدانید سیسکو IOS چیست بهتر است ذکر کنیم کاربران با استفاده از این سیستم عامل قادر خواهند بود شبکه‌های خود را بهتر مدیریت کنند. در نهایت پیشنهاد می کنیم برای آشنایی با این سیستم عامل تا پایان این مقاله با ما در وب سایت نایب نت همراه باشید.

سیسکو IOS چیست؟ 

سوال سیسکو IOS چیست؟  یکی از سوالات متداول است که توسط بسیاری از افراد مطرح شده است به همین دلیل ابتدا تصمیم گرفتیم اطلاعاتی را در مورد سیسکو IOS در اختیار شما قرار دهیم. توجه داشته باشید سیسکو IOS یک سیستم عامل است که برای دستگاه‌های شبکه‌ مانند روترها و سوئیچ‌های شرکت سیسکو طراحی شده است. این سیستم عامل قابلیت‌های روتینگ، سوئیچینگ، امنیت و مدیریت شبکه را برای کاربران فراهم می‌کند. لازم به ذکر است بدانید سیسکو IOS در چندین نسخه و ورژن مختلف عرضه شده است که هر یک ویژگی‌های خاص خود را دارند.

تاریخچه Cisco ios چیست

در این بخش از مقاله سیسکو IOS چیست تصمیم داریم به بررسی تاریخچه این سیستم عامل بپردازیم. توجه داشته باشید این سیستم عامل ابتدا در سال 1980 برای روتر ها استفاده می شود. در واقع این سیستم عامل در ابتدا برای روتر هایی که تنها ۲۵۶ کیلوبایت حافظه و پردازش CPU داشتند ساخته شد. در ادامه باید ذکر کنیم زمانی که این سیستم عامل تولید شد، شرکت سیسکو تمرکز خود را بر روی تولید روتر قرار داده بود اما برای توسعه شرکت برای خرید شرکت های نوپا اقدام کردند. برای مثال شرکتی که اولین مخترع اولین سوئیچ اترنت Kalpana را تولید کرد را خریداری نمودند. در نتیجه میتوان به این استنباط رسید که در اولین سوئیچ های شرکت سیسکو از سیستم عامل IOS  استفاده نمی کردند.

 شاید برای شما سوال پیش بیاید در ابتدا چه سیستم عاملی برای سوئیچ های سیسکو استفاده می شد؟ در پاسخ به این سوال بهتر است ذکر کنیم سیستم عامل CatOS اولین سیستم عاملی بود که برای سوئیچ شبکه سیسکو استفاده می شود.

آشنایی با انواع ios های سیسکو

همانطور که میدانید سوئیچ های سیسکو دارای سیستم عامل مختص به خود هستند. توجه داشته باشید استفاده از سیستم عامل اختصاصی در سیسکو باعث ارائه خدمات ارزشمند توسط سوئیچ های این شرکت می شود که برخی از این خدمات (رمزگذاری، احراز هویت، قابلیت های فایروال بهبود کیفیت خدمات QOS و غیره) می باشند. در این بخش از محتوا 3 سیستم عامل سیسکو ios را به شما معرفی کنیم و هر کدام را به صورت مجزا مورد بررسی قرار دهیم.

 

سیسکو IOS چیست

سیستم عامل ios XE

در ابتدا تصمیمی داریم به سراغ سیستم عامل سیسکو ios XE برویم. شایان ذکر است بدانید این نوع سیستم عامل بر روی لینوکس اجرا می‌شود و دارای کد های مشابه با دیگر ios ها است. در ادامه باید به این نکته اشاره کنیم سیستم عامل ios XE با نام Families هم  شناخته می‌شود در نتیجه اگر با این نام مواجه شدید گیج نوشید.  این نسخه برای پشتیبانی از تجهیزات جدید و قابلیت‌های نوآورانه مانند SDN طراحی شده است.

سیستم عامل ios XR

در بخش دوم از بررسی انواع سیستم عامل سیسکو IOS تصمیم داریم به سراغ  سیستم عامل ios XR برویم. این نکته را در نظر داشته باشید این سیستم عامل بر پایه QNX است که یک سیستم عامل تجاری مشابه UNIX محسوب می شود. این سیستم عامل برای دستگاه‌های با ظرفیت بالا و پشتیبانی از چند هسته‌ای طراحی شده است. در ادامه باید ذکر کنیم این سیستم عامل از embedded systems market و شبکه های تعریف شده SDN پشتیبانی می کند.

سیستم عامل NX-OS

اگر بخواهیم اطلاعاتی را در مورد  سیستم عامل NX-OS در اختیار شما قرار دهیم بهتر است ذکر کنیم این سیستم عامل بر پایه   Wind River Linux است. توجه داشته باشید اگر قصد خرید سوئیچ سیسکو سری Nexus  را دارید بهتر است بدانید این سری از سوئیچ های سیسکو از این سیستم عامل استفاده می کنند. البته از سیستم عامل NX-OS برای سوئیچ‌های شبکه فضای ذخیره‌سازی کانال فیبر سری MDS هم استفاده می شود.

مزیت سیستم عامل IOS سیسکو

مطمئنا قبل از این که برای خرید سوئیچ شبکه سیسکو اقدام کنید باید اطلاعاتی را نسبت به مزایای سیستم عامل ios  به دست بیاورید زیرا در این صورت میتوانید با دید باز و آگاهی کامل یک انتخاب درست و یک خرید هوشمندانه را تجربه نمایید. در ادامه 5 مورد از مزیت های سیستم عامل IOS سیسکو را به شما معرفی خواهیم کرد و هر کدام را به صورت مجزا مورد بررسی قرار خواهیم داد.

پایداری و اعتماد‌پذیری:

سیستم عامل iOS سیسکو برای تجهیزات شبکه، پایه‌ای قابل اعتماد و پایدار است. این سیستم عامل بهینه‌سازی شده برای عملکرد بی‌نقص و مداوم در شرایط شبکه حتی در شرایط بار زیاد و تنظیمات پیچیده است.

امنیت بالا:

 یکی از اصلی‌ترین مزیت‌های سیستم عامل iOS سیسکو، امنیت بالای آن است. سیسکو به طور مداوم در توسعه و بهبود امنیت سیستم عامل خود سرمایه‌گذاری می‌کند. این شامل به‌روزرسانی‌های امنیتی منظم، مکانیزم‌های حفاظتی متعدد، رمزنگاری قوی و قابلیت‌های احراز هویت پیشرفته می‌شود.

قابلیت‌های متنوع مدیریت:

سیستم عامل iOS سیسکو به مدیران شبکه امکانات گسترده‌ای را برای مدیریت و پیکربندی تجهیزات شبکه فراهم می‌کند. از جمله این قابلیت‌ها می‌توان به تنظیمات پیشرفته، مانیتورینگ شبکه، مدیریت کاربران و دسترسی‌ها، پشتیبانی از پروتکل‌ها و ابزارهای مدیریتی اشاره کرد.

سازگاری و انعطاف‌پذیری:

 سیستم عامل iOS سیسکو قابلیت سازگاری با تجهیزات مختلف و نیازهای متنوع شبکه را داراست. این سیستم عامل قادر است با تجهیزات شبکه مختلفی از جمله روترها، سوئیچ‌ها، فایروال‌ها و تجهیزات ماژولار سیسکو هماهنگی کامل داشته باشد.
 

پشتیبانی قدرتمند:

سیسکو با ارائه منابع آموزشی جامع، اسناد فنی و پشتیبانی فنی قوی، به کاربران سیستم عامل iOS سیسکو امکانات لازم را برای یادگیری، استفاده و حل مشکلات فراهم می‌کند.

 

با توجه به این مزایا، سیستم عامل iOS سیسکو برای شبکه‌های بزرگ و پیچیده انتخابی مناسب است و به کاربران امکان مدیریت و کنترل قدرتمندی را می‌دهد.

انواع دسترسی به محیط سیسکو IOS چیست؟

دسترسی به محیط  IOS از طریق سه روش صورت می پذیرد. اولین روش Console session نام دارد که یک اتصال سریال با سرعت پایین، دستگاه ترمینال را به صورت مستقیم پورت کنسول روتر متصل می کند. دومین روش Dialp است که در این روش با استفاده از مودم و پورت های کمکی با روتر و سوئیچ  می توان ارتباط برقرار کرد. سومین نحوه دسترسی به محیط سیسکو IOS (telnet) نام دارد. در این روش باید یکی از اینترفیس ها با یک IP پیکربندی شود، از سوی دیگر حتما باید virtual terminal sessions هم برای بخش ورود و رمز عبور پیکربندی شده باشد. در نهایت باید به این نکته اشاره کنیم برای این که فرد بتواند به بخش رابط  کاربر روتر یا سوئیچ دسترسی پیدا کند باید از یک برنامه ترمینال استفاده نماید.

نتیجه گیری

مطمئنا تا قبل از مطالعه این مقاله اطلاعات دقیقی در مورد سیسکو IOS  در اختیار نداشته اید و نمیدانستید سیسکو IOS چیست اما در حال حاضر اطلاعات دقیقی در مورد تاریخچه این سیستم عامل به دست آورده اید و با انواع ios های سیسکو آشنا شدید. از سوی دیگر در حال حاضر میتوانید با تکیه بر مزیت های این سیستم عامل برای خرید سوئیچ سیسکو اقدام کنید. در نهایت امیدواریم محتویات موجود در این مقاله بتواند در هنگام خرید سوئیچ سیسکو به شما کمک شایانی کند.