لطفا چند لحظه صبر نمائید

پارت نامبر سوئیچ سیسکو چیست؟

 

این روزها اکثر شرکت ها و سازمان ها با استفاده از شبکه سیستم های خود را به یکدیگر متصل می کنند تا بتوانند اطلاعات مورد نظر خود را در سریعترین زمان ممکن از یک سیستم به سیستم دیگر انتقال دهند این نکته را در نظر داشته باشید یکی از مهمترین تجهیزات شبکه، سوئیچ است. اگر نمیدانید سوئیچ شبکه چیست میتوانید با مطالعه مقاله ای که از قبل تولید کرده ایم با این دستگاه آشنا شوید. در ادامه بهتر است بدانید سوئیچ شبکه کاربرد های فراوانی دارد اما باید قبل از خرید بتوانید سوئیچی را انتخاب کنید که جوابگو نیاز های شما باشد. ایان ذکر است بدانید برای انتخاب یک سوئیچ شبکه در گام اول باید علائم اختصاری سوئیچ سیسکو را بشناسید. در این محتوا ما تصمیم داریم نحوه نامگذاری سوئیچ سیسکو را مورد بررسی قرار دهیم تا شما بتوانید با مشاهده مدل و پارت نامبر یک سوئیچ از مشخصات آن مطلع شوید در نتیجه پیشنهاد می کنیم تا پایان این محتوا با ما در وب سایت نایب نت همراه باشید.

پارت نامبر سوئیچ سیسکو چیست؟

این سوال یکی از متداول ترین سوالاتی است که توسط بسیاری از افراد مطرح می شود.البته شاید سوال پارت نامبر سوئیچ سیسکو چیست؟ برای شما هم مطح شود به همین دلیل بهتر است در این بخش این مورد را بررسی کنیم. پارت نامبر (Part Number) در محصولات سیسکو، شناسه‌ای یکتا است که برای تشخیص و شناسایی هر محصول خاص، مانند یک سوئیچ، استفاده می‌شود. توجه داشته باشید اگر در مورد نحوه نامگذاری سوئیچ سیسکو الطلاعاتی ندارید بهتر است بدانید در انتها مدل یک سوئیچ شبکه حروف هایی وجود دارد که هر کدام نشان دهنده یکی از مشخصات و ویژگی های سوئدیچ می باشد. در ادامه بهتر است ذکر کنیم پارت نامبر می‌تواند اطلاعات مهم و مفیدی درباره محصول را ارائه دهد، از جمله نوع دستگاه، تعداد پورت‌ها، ویژگی‌های خاص مثل پشتیبانی از PoE (Power over Ethernet)، نوع سیستم عامل، و بسیاری از اطلاعات دیگر در اختیار شما قرار دهد. در نتیجه آشنایی با نحوه نامگذاری سوئیچ سیسکو بسیار مهم است.

پارت نامبر سوئیچ سیسکو چیست؟

چرا باید پارت نامبر سوئیچ سیسکو را بشناسیم

دلایل یزادی وجود دارد که باعث می شود شما برای آشنایی با نحوه نامگذاری سوئیچ سیسکو اقدام کنید. در این بخش از محتوا تصمیم داریم 4 نمونه از این دلایل را معرفی کنیم و هر یک را به صورت مجزا مورد بررسی قرار دهیم. 

تشخیص ویژگی‌ها و کارایی:

هر پارت نامبر خاصی اطلاعات مفیدی درباره ویژگی‌ها و کارایی سوئیچ را ارائه می‌دهد. به عنوان مثال، نوع و تعداد پورت‌ها، پشتیبانی از PoE (Power over Ethernet)، نوع سیستم عامل و غیره. این اطلاعات می‌تواند به شما کمک کند تا محصولی را انتخاب کنید که بهترین منطبق با نیازها و بودجه شما باشد.

خرید و تعویض تجهیزات:

وقتی می‌خواهید یک سوئیچ جدید خریداری کنید یا یک سوئیچ قدیمی را تعویض کنید، دانستن پارت نامبر می‌تواند به شما کمک کند تا مطمئن شوید که محصول درست را خریداری می‌کنید. این بخصوص زمانی مفید است که می‌خواهید یک محصول خاص را در بازار ثانویه یا از یک فروشنده آنلاین خریداری کنید.


بیشتر بخوانید: نحوه ارتباط با سوئیچ سیسکوپشتیبانی و مشکلات فنی:

اگر با یک مشکل فنی روبرو شوید و نیاز به پشتیبانی داشته باشید، داشتن پارت نامبر می‌تواند بسیار کمک کننده باشد. با این اطلاعات، تیم پشتیبانی می‌تواند به سرعت به درک بهتری در مورد مشکل شما برسد و راه حل مناسب را ارائه دهد.

مستندات و آموزش‌ها

برخی از مستندات و منابع آموزشی به خصوص برای مدل‌های خاص سوئیچ‌ها طراحی شده‌اند. با داشتن پارت نامبر، می‌توانید به راحتی منابع مربوط به مدل دقیق سوئیچ خود را پیدا کنید.

چگونه از طریق پارت نامبر سوئیچ سیسکو از مشخصات ان آگاه شویم؟

اگر تصمیم دارید از طریق پارت نامبر سوئیچ سیسکو متوجه شوید سوئیچ مورد نظر شما دارای چه مشخصاتی می باشد بهتر است ذکر کنیم این کار بسیار ساده است. در واقع شما تنها کافی است بدانید حروف های موجود در پارت نامبر سوئیچ سیسکو چه معنایی دارند. در ادامه نحوه نامگذاری سوئیچ سیسکو در چند سوئیچ را مورد بررسی قرار دهیم.

نحوه نامگذاری سوئیچ سیسکو

از نظر بسیاری از افراد متوجه شدن مشخصات از طریق پارت نامبر بسیار سخت است. این نکته را در نظر داشته باشید ما تصمیم داریم پرفروش ترین سوئیچ های سیسکو همچون سوئیچ سیسکو سری 2960 و سوئیچ سیسکو سری 3850 را بررسی نماییم. این سوئیچ ها بخش اعظمی از بازار را به خود اختصاص داده اند و ممکن است یکی از گزینه های شما برای خرید باشند.
 


بیشتر بخوانید: سیستم عامل NX-OS چیست؟


بررسی پارت نامبر سوئیچ 24 پورت سیسکو مدل WS-C2960X-24TS-L

در ابتدا بهتر است ذکر کنیم حرف اولی که باید معنای آن را بدانید، T است. در این سوئیچ، حرف T به معنی این است که سوئیچ فقط دارای پورت‌های دیتا می باشد. حرف بعدی که باید به آن پرداخت، S است. این حرف نشان می‌دهد که سوئیچ قابلیت استک شدن را دارد. در ادامه باید به این نکته اشاره کنیم این سوئیچ همچنین به پورت‌های گیگابیت مجهز شده است که بسیار مهم هستند. در انتهای پارت نامبر این سوئیچ شبکه حروف L قرار دارد که نشان دهنده سیستم عامل سوئیچ می باشد. لازم به ذکر است بدانید این سوئیچ با سیستم عامل LAN Base ارائه می‌شود. اکنون به آسانی می‌توانید مشخصات سوئیچ 24 پورت سیسکو مدل WS-C2960X-24TS-L را درک کنید. 

اگر بخواهیم به طور خلاصه ویژگی های این سوئیچ شبکه را ذکر باید باید بگوییم سوئیچ 24 پورت سیسکو مدل WS-C2960X-24TS-L یک سوئیچ شبکه 24 پورت است که دارای سیستم عامل LAN Base، داشتن قابلیت استک شدن و پورت های دیتا است.
 

پارت نامبر سوئیچ سیسکو
 

بررسی پارت نامبر سوئیچ 48 پورت سیسکو مدل WS-C2960-48PST-L

برای بررسی پارت نامبر سوئیچ سیسکو 48 پورت مدل WS-C2960-48PST-L باید به سراغ تحلیل عبارت PST-L برویم. همانطور که مشاهده می کنید پارت نامبر این سوئیچ شبکه از 4 حرف تشکیل شده است. 

اولین حرفی که در مدل WS-C2960-48PST-L سیسکو می‌بینید، P است. این حرف بیانگر ویژگی PoE (Power over Ethernet) در سوئیچ است. حرف بعدی که در پارت نامبر این سوئیچ شبکه وجود دارد S است. حضور این حرف در این سوئیچ نشان دهنده این است که سوئیچ مجهز به ماژول SFP می باشد.

سپس به حرف T می‌رسیم، این حرف نشان‌دهنده وجود پورت‌های گیگابیت در سوئیچ است که وجود این نوع از پورت برای اکثر افراد اهمیت زیادی دارد. بالاخره، زمان آن فرا رسیده است تا با حرف L" روبرو مشویم. وجود این حرف در انتها پارت نامبر سیسکو که نشان‌دهنده پشتیبانی این سوئیچ از سیستم عامل LAN BASE است. با رسیدن به این قسمت از محتوا، می‌توانید متوجه شوید که با شناختن حروفی که در مدل سوئیچ آورده می‌شود، می‌توانید به راحتی از ویژگی‌های سوئیچ آگاه شوید.

بررسی پارت نامبر سوئیچ سیسکو مدل WS-C3850-12S-S

در این بخش از محتوا تصمیم داریم به نحوه نام گذاری سوئیچ سیسکو مدل  WS-C3850-12S-S بپردازیم. توجه داشته باشید این سوئیچ شبکه هم یکی از پر فروش ترین سوئیچ های سیسکو موجود در بازار ست به همین دلیل این سوئیچ را برای بررسی پارت نامبر انتخاب کردیم. شایان ذکر است بدانید این مدل دارای 12 پورت شبکه است. حرف S موجود در پارت نامبر این سوئیچ شبکه که بعد از عدد 12 قرار دارد نشان‌دهنده این است که این دستگاه از اسلات‌های SFP پشتیبانی می‌کند. همانطور که در پارت نامبر سوئیچ سیسکو مدل WS-C3850-12S-S مشاهده می کنید حرف S است. وجود این حرف بیانگر این مسئله است که این دستگاه دارای سیستم عامل Ip Base می باشد.

سوالات متداول در مورد پارت نامبر سوئیچ سیسکو

زمانی که در حال تحریر این محتوا بودیم با چند سوال مواجه شدیم که توسط بسیاری از افراد مطرح شده بود. در نتیجه تصمیم گرفتیم به این سوالات به صورت کامل پاسخ دهیم تا شما آگاهی بیشتری نسبت به پارت نامبر سوئیچ سیسکو و نحوه نامگذاری این سوئیچ به دست بیاورید.

چگونه می‌توان پارت نامبر سوئیچ سیسکو را تفسیر کرد؟

پارت نامبر یا همان علائم اختصاری سوئیچ سیسکو معمولاً تشکیل شده از چندین بخش است که هر یک ویژگی خاصی را نشان می‌دهد. به عنوان مثال، در پارت نامبر "WS-C3850-24P-L"، "WS" نشان‌دهنده یک سوئیچ است، "C3850" مدل دستگاه را نشان می‌دهد، "24P" تعداد و نوع پورت‌ها را نشان می‌دهد (24 پورت PoE) و "L" نشان‌دهنده نوع سیستم عامل (LAN Base) است.

پارت نامبر سوئیچ‌های سیسکو در کجا قابل مشاهده است؟

پارت نامبر معمولاً بر روی برچسبی که بر روی بدنه سوئیچ چسبانده شده است، قابل مشاهده است. همچنین می‌توانید این اطلاعات را از طریق سیستم عامل سوئیچ و با استفاده از دستورات خاصی در کنسول سیسکو ببینید.

آیا همیشه باید به پارت نامبر سوئیچ توجه کنیم؟

در بسیاری از موارد، شناخت پارت نامبر سوئیچ سیسکو یا همان علائم اختصاری سوئیچ سیسکو می‌تواند مفید باشد. همچنین در برخی از موارد، ممکن است فقط نیاز به دانستن مشخصات کلی سوئیچ مانند تعداد و نوع پورت‌ها باشد. اما در کل، داشتن درک خوبی از پارت نامبر سوئیچ می‌تواند در فهم بهتر ویژگی‌ها و کارایی آن بسیار مفید باشد.


بیشتر بخوانید:  تفاوت هاب و سوئیچ شبکه چیست؟


چگونه می‌توانم پارت نامبر یک سوئیچ سیسکو را بررسی کنم اگر برچسب آن پاک شده است؟

در صورتی که برچسب حاوی پارت نامبر یا علائم اختصاری سوئیچ سیسکو پاک شده باشد یا قابل خواندن نباشد، می‌توانید از طریق سیستم عامل سوئیچ و اجرای دستورات خاصی در کنسول سیسکو، پارت نامبر را ببینید. به عنوان مثال، دستور "show version" می‌تواند این اطلاعات را ارائه دهد.

آیا می‌توان پارت نامبر سوئیچ سیسکو را تغییر داد؟

خیر، علائم اختصاری سوئیچ سیسکو یا پارت نامبر یک شناسه یکتا و ثابت است که توسط سیسکو برای هر محصول تعیین می‌شود و این شماره را نمی‌توان تغییر داد. این شماره مرتبط با ویژگی‌های خاص سخت افزاری سوئیچ است و تغییر آن ممکن نیست.

نتیجه گیری

در این محتوا اطلاعات دقیقی در مورد نحوه نامگذاری سوئیچ سیسکو در اختیار شما قرار دادیم از سوی دیگر به مواردی همچون دلیل آشنایی با پارت نامبر سوئیچ سیسکو را هم بررسی کردیم. از تمام این موارد مهمتر با ذکر 3 مثال شما را به صورت کامل با پارت نامبر و نحوه نام گذاری سوئیچ سیسکو آگاه کردیم و مطمئنا شما در حال حاضر می دانید که به ساده ترین شکل ممکن میتوانید از طریق پارت نامبر از مشخصات یک سوئیچ شبکه مطلع شوید. در نهایت امیدواریم محتویات موجود در این مقاله بتواند در هنگام خرید سوئیچ سیسکو به شما کمک شایانی کند.